طب سوزنی

آوریل, 2018 بدون نظر طب سوزنی

طب سوزنی چیست و چطور عمل میکند؟

 

طب سوزنی (Acupuncture) یکی از اشکال، طب چینی بوده که قرن هاست برای درمان مشکلات مختلف مورد استفاده قرار می گیرد. طب سوزنی براساس این نظریه استوار شده که انرژی (در طب سنتی چینی به انرژی چی/Chi می گویند)، در داخل و بیرون بدن و درون راههای که به آنها کانالهای انرژی می گویند جریان دارد. وقتی کانال‌های انرژی مسدود میشود انرژی نمیتواند ازادانه منتشر شود و در بدن گسترش یابد بیماری در منطقه ای از بدن بروز میکند برای متقارن سازی جریان انرژی بازگشت سلامت بدن متخصص طب سوزنی سوزنها را به نقاط خاصی فرو میکند که این نقاط ۳۶۰ نقطه میباشد که برای درمان دردها و زیبایی و لاغری کارایی دارد این روش بدون درد میباشد و سوزنها در نقاط کلیدی بدن قرار میگیرد که حدودا ۲۰ تا ۴۰ دقیقه باشد که فرد باید ۱۰ جلسه تحت درمان قرار گیرد و در این مدت بهتر است فرد از رژیم غذایی خاصی پیروی کند تا نتیجه بهتری بگیرد.

چون طب سوزنی باعث کاهش اشتها شده معمولا یک تا سه جلسه درمان باید سه بار در هفته یا بیشتر انجام گیرد بعد از ۳ جلسه اول، جلسات به تدریج کاهش یافته و به ۲ بار در هفته و سپس یکبار میرسد.

کلینیک پریما

۰۲۱۲۲۸۱۵۷۴۹

طب سوزنی

مزایای طب سوزنی در درمان دردها

۱٫تقویت دستگاه و سیستم ایمنی بدن

۲٫کاهش کنترل درد از بین بردن کاملا آن

۳٫بازیابی سریع تر از بیماریهای های حاد و درمان و کنترل بیماری مزمن

۴٫کاهش درمان و رفع استرس اظطراب و مشکلات روحی و عصبانیت

۵٫افزایش انرژی چی و استقامت بدن

۶٫مکملی عالی برای درمانهای طبی

۷٫سلامتی کل بدن زیبایی پوست و کنترل وزن

 

۸٫خوابی بهتر(کسانی که از مشکل بیخوابی رنج مبیرند بعد از درمان با طب سوزنی ۳ ساعت بیشتر میخوابند)

 

۹٫درمان سوزش معده

 

۱۰٫تنظیم هورمون‌ها ( طب سوزنی میتواند به تنظیم هورمون‌ها بخصوص در دوران یائسگی کمک کند در نتیجه شدت و تعداد گرفتگی ها را کاهش میدهد.

 

۱۱٫کمر درد (بهبود در کمردردهای قسمت پایین کمر)

 

۱۲٫کاهش آلرژی ( با دریافت دو جلسه طب سوزنی در هفته به مدت ۶ هفته میتوانند علائم آلرژی را کنترل کرد.

 

۱۳٫کنترل وزن (طب سوزنی میتواند به کاهش و کنترل وزن کمک کند)

 

درمان میگرن و سر درد:

سر درد می‌تواند ناشی از عوامل مختلفی نظیر استرس، فشار عصبی، انقباض عضلات شانه، گردن و سر، مشکلات عروقی، ضربه‌ و… باشد. از بین انواع مختلف سر دردهای تنشی، میگرن و سردردهای ناشی از مشکلات گردن، نوع اول یعنی سردرد تنشی شایع ترین مورد بین بیماران است. در این نوع سر درد شدت درد معمولا ملایم تا متوسط است و بیماران آن را به صورت سردردی نبض‌دار در دو طرف سر توصیف می‌کنند. دانشمندان در دو بررسی جداگانه در سال ۲۰۱۶ دریافتند که طب سوزنی در درمان و از بین بردن درد ناشی از سر دردهای مزمن و میگرنی بسیار مفید و موثر هستند. بر اساس این تحقیقات سوزن درمانی برای پیشگیری از حملات میگرنی شبیه به داروهای پیشگیری عمل می‌کند.

 

درمان درد آرتروز (استئو آرتریت) با طب سوزنی:

استئو آرتریت یک بیماری است که بر اثر فرسودگی مفاصل ایجاد می‌شود. این بیماری معمولا در مفصل‌هایی بروز میکند که قبلا دچار صدمه شده باشد . آرتروز مفصل‌های بزرگ نظیر مفصل لگن و زانو را گرفتار می‌کند. تحقیقات انجام شده در سال ۲۰۱۴ به این نتیجه منجر شد که “شواهد کنونی استفاده از طب سوزنی به عنوان جایگزین برای آنتی‌ژن‌های سنتی در بیماران مبتلا به استئوآرتریت موثر است.” همچنین طب سوزنی ممکن است یکی از درمان‌های موثر فیزیکی برای کاهش مقطعی و کوتاه مدت درد آرتروز زانو، در مقایسه با سایر روش های فیزیکی باشد. همچنین شواهدی وجود دارد که طب سوزنی برای افرادی که مبتلا به فیبرومیالژیا هستند مفید بوده و درد یا گرفتگی را بهبود می‌بخشد.

 

درمان درد پس از عمل جراحی و حالت تهوع با طب سوزنی

پس از یک مرور کلی بر تحقیقات و آزمایش‌های انجام شده دانشمندان دریافتند که طب سوزنی در تسکین دردهای حاد پس از عمل جراحی به طرز چشمگیری موثر است. همچنین شواهد کافی برای اعلام این موضوع وجود دارد که طب سوزنی سنتی در درمان حالت تهوع‌های ناشی از بیهوشی و تهوعهای معمولی موثر است. متخصصان عملکرد طب سوزنی برای تسکین درد و رفع حالت تهوع را مثبت ارزیابی کردند. گرچه برخی دیگر از دانشمندان معتقد هستند این آزمایشات دقیق نبوده و نیازمند بررسی‌های بیشتر است.

 

درمان درد و تهوع مرتبط با سرطان و شیمی درمانی با طب سوزنی

نتایج آزمایش انجام شده در سال ۲۰۱۵ نشان داد طب سوزنی برای کاهش و بهبود درد سرطان در بزرگ‌سالان موثر است. یعنی سوزن درمانی ممکن است به عنوان یک درمان کمکی برای مراقبت از بیماران مبتلا به سرطان موثر باشد. همچنین می‌تواند برای افراد مبتلا به علائم مرتبط با سرطان و شیمی درمانی سودمند باشد. بسیاری از محققین این طب باور دارند طب سوزنی می‌تواند در درمان حالت تهوع‌های ناشی از شیمی درمانی نیز موثر باشد.

 

درمان رینیت آلرژیک با طب سوزنی

رینیت  آلرژیک معمولا به عنوان حساسیت فصلی، زکام یا تب یونجه نیز شناخته می شود و علائمی مانند: سرفه، عطسه،  خارش، آبریزش بینی و … دارد.

 

درمان زخم گوارشی با طب سوزنی

زخم های گوارشی شامل زخم هایی هستند، که بر روی مخاط و زیرمخاط مری، معده و بخش های بالایی روده کوچک در نتیجه فرسایش این بافت ها توسط اسید معده رخ می دهند.

بهبود آکنه با طب سوزنی

آکنه یک بیمارى مزمن است که پیازهاى مو و غدد چربى پوست را درگیر مى‌کند.

 

بهبود وابستگی الکلی با طب سوزنی

وابستگی جسمی مزمن نسبت به الکل سبب رعشه، اضطراب، توهم و هذیان می‌شود.طب سوزنی یکی از بهترین راه های درمان این افراد است

 

بهبود سرطان با طب سوزنی

طب سوزنی در درمان بعضی از سرطان ها و به عنوان درمان تکمیلی برخی دیگر موثر است.

 

 

خطرات طب سوزنی شامل

در صورتیکه بیمار مبتلا به اختلال خونریزی دهنده است، خطرناک می باشد.

در صورتیکه بیمار از داروهای رقیق کننده خون استفاده می کند، خطرناک می باشد.

ممکن است خونریزی، کبودی و درد درجاییکه سوزن فرو می رود، ایجاد می شود.

ممکن است سوزن شکسته و به یکی از اندام های داخلی آسیب برساند (بسیار نادر).

سوزن استریل نشده می تواند بیمار را آلوده کند.

اگر عمیقا وارد قفسه سینه و یا قسمت بالایی پشت شود، امکان خوابیدن ریه ها وجود دارد(بسیار نادر).

 

کلینیک پریما

۰۲۱۲۲۸۱۵۷۴۹

 

برچسب ها