رژیم درمانی برای لاغری

می, 2018 بدون نظر رژیم, رژیم درمانی, رژیم لاغری

رژیم درمانی برای لاغری

 

رژیم درمانی برای لاغری

 

برای کاهش وزن رژیم های غذایی فراوانی توسط مردم اجرا می شود که معمولاً عوارض جانبی زیادی دارند. این مقاله قصد دارد که به روشی کاملاً کاربردی و سریع برای کاهش وزن و تناسب اندام بپردازد. این رژیم غذایی هیچ یک از وعده های اصلی غذایی را حذف نمی کند و تقریباً

محدودیت زیادی برایتان قائل نمی شود.  در صورتیکه بدنبال روش طبیعی برای چاق شدن صورت بدون اضافه شدن وزن هستید ، می توانید با دکتر متخصص تغذیه مشورت نمایید . برخی از  چاقی ها نیز ارثی بوده، که متخصص رژیم درمانی برای پیشگیری و درمان چاقی ارثی به شما

دستورالعمل های لازم راارائه می‌دهد.

کاهش وزن سریع

روشهای زیادی برای کاهش وزن زیاد در مدت زمان کوتاه وجود دارد. اما اغلب این روش ها شما را مجبور می کنند تا گرسنه بمانید. اگر اراده ای آهنین نداشته باشید، گرسنگی باعث می شود خیلی زود این برنامه ها را کنار بگذارید.

برنامه غذایی سه مرحله ای ما مزایای زیر را دارد:

اشتهای شما را از بین می برد.

باعث می شود که بدون گرسنه ماندن، خیلی سریع وزن کم کنید.

باعث می شود به طور همزمان وضعیت سلامتی خود را بهبود ببخشید.

مرحله ۱- حذف قند و نشاسته

مهم برین بخش حذف قند و نشاسته از رژیم غذایی شما است. غذاهایی وجود دارند که باعث تحریک ترشح حداکثری انسولین می شوند. اگر مطلع نیستید، انسولین هورمون ذخیره سازی چربی اصلی بدن است. با کاهش انسولین،چربی راحت تر می توان از ذخایر چربی جدا شود

و بدن در عوض کربوهیدرات، چربی می سوزاند. یکی از مزایای دیگر کاهش انسولین این است که کبد شما سدیم و آب اضافی را از بدن بیرون می کند که باعث کاهش پف و وزن غیرضروری آب می شود. در هفته اولی که شیوه غذا خوردن خود را به این روش تغییر دهید، می توانید تا

۴٫۵ کیلوگرم از چربی و آب بدن خود را از دست بدهید.

این نمودار متعلق به مطالعه ای است که رژیم های غذایی کم کربوهیدرات و کم چربی را در بین زنان چاق/ دارای اضافه وزن مقایسه می کند.

گروه کم هیدروکربنات تا زمان سیر شدن کامل غذا می خورند، در حالی که گروه کم چربی کالری محدودی مصرف می کند و گرسنه است. کربوهیدرات ها را حذف کنید، انسولین را کاهش دهید و به صورت خودکار و بدون احساس گرسنگی وزن کم می کنید. به عبارت ساده تر،

کاهش انسولین به صورت خودکار باعث کاهش چربی می شود.

نتیجه گیری: حذف قند و نشاسته ( کربوهیدرات ها) از رژیم غذایی باعث کاهش سطح انسولین بدن می شود، اشتها را از بین می برد و باعث می شود بدون گرسنگی بتوانید وزن کم کنید.

مرحله ۲- پروتئین، چربی و سبزیجات بخورید

هر کدام از وعدهای غذایی شما باید شامل یک منبع پروتئین، یک منبع چربی و سبزیجات کم کربوهیدرات باشد. با قرار دادن وعده های غذایی به این صورت، جذب کربوهیدرات به صورت خودکار به دامنه توصیه شده ۲۰ تا ۵۰ گرم در روز می رسد.

منابع پروتئین

  • گوشت- گوشت گاو، گوشت مرغ، گوشت خوک، گوشت بره، گوشت نمک زده پهلو و پشت خوک
  • ماهی و غذاهای دریایی- ماهی آزاد، ماهی قزل آلا، میگو، خرچنگ و غیره
  • تخم مرغ- تخم مرع سرشار از امگا ۳ یا خانگی از همه بهتر هستند

پروتئین یک عنصر غذایی پرمصرف است که در سیری نقش بسزایی دارد و خوردن پروتئین کافی باعث افزایش سوخت و ساز بدن می شود.

سبزیجات کم کربوهیدرات

کلم بروکلی

گل کلم

اسفناج

کلم پیچ

کلم بروکسل

کلم

برگ چغندر

کاهو

خیار

کرفس

از پر کردن بشقاب خود با سبزیجات کم کربوهیدرات هراسی نداشته باشید. می توانید مقدار زیادی از آنها را هر روز بخورید و تنها ۲۰ تا ۲۵ واحد کربوهیدرات به بدن شما می رسد.

یک رژیم غذایی مبتنی بر گوشت و سبزیجات شامل تمامی فیبرها، ویتامین ها و مواد معدنی است که برای سالم بودن به آنها نیاز دارید. در رژیم غذایی خود هیچ نیاز فیزیولوژیکی به غلات ندارید.

 

منابع چربی

روغن نارگیل

کره

روغن زیتون

چربی خوک

پیه

هر روز دو تا سه وعده غذا بخورید. در صورتی که بعدازظهرها احساس گرسنگی می کنید، وعده غذایی چهارم را اضافه کنید.

از خوردن چربی هراس نداشته باشید. نمی توان به طور همزمان مواد غذایی کم کربوهیدرات و کم مصرف کرد. این کار باعث می شود که احساس بدی داشته باشید و برنامه را ترک کنید.

بهترین روغن خوراکی برای مصرف، روغن نارگیل است. این روغن سرشار از چربی هایی است که تری گلیسیرید زنجیره متوسط نامیده می شود. این چربی ها نسبت به چربی های دیگر انرژی بیشتری را ارائه می کنند و سوخت و ساز را به آهستگی تقویت می کنند.

از خوردن این چربی های طبیعی هراس نداشته باشید، مطالعات جدید نشان می دهند که چربی های اشباع شده به هیچ وجه خطر بیماری قلبی را افزایش نمی دهند.

نتیجه گیری: هر وعده غذایی را ترکیبی از یک منبع پروتئین، یک منبع چربی و سبزی کم کربوهیدرات قرار دهید. این کار باعث می شود که در روز بین ۲۰ تا ۵۰ گرم کربوهیدرات مصرف کنید و تا حدود زیادی سطح انسولین بدن شما را کاهش می دهد.

مرحله ۳ ( اختیاری ) – ورزش کردن ( سه تا چهار روز در هفته )

در این برنامه، برای کاهش وزن نیازی به ورزش کردن نیست، اما توصیه می شود. بهترین کار این است که هفته ای ۳ تا ۴ جلسه به باشگاه بروید. بدن خود را گرم کنید، وزنه بالا ببرید و سپس حرکات کششی انجام دهید. اگر برای اولین بار به باشگاه می روید، از مربی درخواست

کمک کنید.

با بالا بردن وزنه، می توانید کمی کالری بسوزانید و مانع از کاهش سرعت سوخت و ساز شما می شود که یکی از عوارض جانبی کاهش وزن است. مطالعات مرتبط با رژیم های غذایی کم چرب نشان می دهد که در حین از دست دادن میزان چربی قابل توجه، می توانید کمی عضله

پیدا کنید. در صورتی که نمی توانید وزنه بالا ببرید، سپس ورزش های مرتبط با شکم دیگری مثل دویدن، آهسته دویدن، شنا یا پیاده روی کفایت می کند.

نتیجه گیری: بهتر است ورزش های استقامتی مثل بلند کردن وزنه را انجام دهید. در صورتی که نمی توانید این کار را انجام دهید، ورزش های مرتبط با شکم نیز کارآمد هستند.

روش اختیاری- هفته ای یک بار کربوهیدرات بیشتری مصرف کنید

می توانید یک روز را به خوردن کربوهیدرات بیشتر اختصاص دهید. بسیاری از افراد آخر هفته را ترجیح می دهند. بهتر است از منابع کربوهیدرات سالم تری مثل جو، برنج، کینوآ، سیب زمینی، سیب زمینی شیرین، میوه ها و غیره استفاده کنید.اما این کار فقط باید یک بار در هفته صورت بگیرد، اگر آن را بیشتر از یک بار در هفته انجام دادید، این برنامه برای شما موفقیت زیادی را به همراه نخواهد داشت.

در صورتی که باید یک وعده غذایی کاذب داشته باشید و غذایی ناسالمی را مصرف کنید، آن را در این روز انجام دهید.توجه داشته باشید که مصرف کربوهیدرات بیشتر یا وعده های غذایی کاذب ضروری نیست، اما باعث تنظیم مجدد بعضی از هورمون های چربی سوز مثل لپتین و هورمون های تیروئید می شود.در طول روزی که کربوهیدرات بیشتری مصرف می کنید، کمی وزن اضافه می کنید، اما بیشتر آن وزن آب است و در یک تا دو روز بعد آن را از دست می دهید.

نتیجه گیری: اختصاص یک روز از هفته برای خوردن کربوهیدرات بیشتر کاملا قابل قبول است، اگر چه ضروری نیست.

اما کنترل پروتئین و کالری چطور؟

مادامی که بتوانید کربوهیدرات های بسیار کمی مصرف کنید و به پروتیئن، چربی و سبزیجات کم کربوهیدرات توجه داشته باشید، نیازی نیست که کالری بدن خود را کنترل کنید. با این حال، اگر واقعا می خواهید این کار را انجام دهید، از این ماشین حساب استفاده کنید.

اطلاعات مرتبط با خود را وارد کنید، سپس از بخش ” کاهش وزن” یا ” کاهش وزن سریع ” یک عدد بردارید، که به این بستگی دارد که در طول چه مدت زمانی می خواهید وزن خود را کاهش دهید. نرم افزارهای متعددی برای محاسبه کالری مصرفی   وجود دارد که با استفاده از آنها می توانید میزان کالری را که مصرف می کنید را حساب کنید. هدف اصلی این است که میزان مصرف کربوهیدرات هر روزه کمتر از ۲۰ تا ۵۰ گرم باشد و کالری های دیگر خود را از پروتئین و چربی بدست بیاورید.

نتیجه گیری: در این برنامه برای کاهش وزن نیازی به محاسبه میزان کالری مصرفی نیست. مهم تر از همه این است که مصرف کربوهیدرات روزانه شما کمتر از دامنه ۲۰ تا ۵۰ گرم شود.

نکات دیگری در ارتباط با کاهش وزن

تقریبا باید سه کار زیر را انجام دهید:

  1. حذف غذاهای پرکروبوهیدرات
  2. خوردن پروتئین، چربی و سبزیجات
  3. ورزش کردن به مدت ۳ تا ۴ بار در هفته ( اختیاری است اما توصیه می شود)

با این حال، نکات دیگری نیز وجود دارد که اگر می خواهید سریعتر وزن خود را کاهش دهید، مفید هستند.

این نکات افسانه و خرافات نیستند، بلکه همگی با شواهد علمی پشتیبانی می شوند:

آب، قهوه یا چای بنوشید: تشنگی خود را با آب برطرف کنید. در صورتی که چای یا قهوه خور هستید، سعی کنید آنها را زیاد مصرف کنید زیرا هر دو به آهستگی سوخت و ساز بدن را افزایش می دهند.

غذای خود را در بشقاب های کوچکتر بخورید: مطالعات نشان می دهد که افراد به صورت خودکار وقتی بشقاب های کوچک تری داشته باشند، غذای کمتری می خورند. عجیب به نظر می رسد، اما واقعا کارآمد است.

خوابیدن مثل یک نوزاد: خواب کم با افزایش وزن و چاقی رابطه دارد، خوب و به اندازه کافی خوابیدن ضروری است.

کاهش استرس: استرس داشتن باعث افزایش هورمون کورتیزول ( هورمون استرس) می شود که باعث انباشت چربی در شکم می شود. خواب خوب و کاهش استرس به کاهش اشتها کمک می کنند.

نتیجه گیری: باید این سه قانون را در نظر بگیرید، اما مسائل دیگری نیز وجود دارند که باعث سرعت بخشیدن به کاهش وزش می شود.

شما تبدیل به فردی می شوید که به راحتی چربی می سوزاند

انتظار می رود که در هفته اول بین ۲٫۵ تا ۴٫۵ کیلو وزن کم کنید ( گاهی اوقات حتی بیشتر)، پس از آن کاهش وزن پایداری خواهید داشت. من شخصا با انجام این برنامه در عرض چند هفته بین ۱٫۵ تا ۲٫۵ کیلو وزن کم می کنم.

اگر اولین باری است که رژیم می گیرید، احتمالا همه چیز برای شما خیلی سریع اتفاق می افتد. در چند روز اول، احساس نسبتا عجیبی دارید. بدن شما در طول این سالها به سوزاندن کربوهیدرات عادت داشته است، زمان می برد که با سوزاندن چربی عادت کند. به این وضعیت ”

آنفولانزای کم هیدروکربنات” گفته می شود که معمولا در چند روز اول ایجاد می شود. برای من این وضعیت سه روز طول می کشد. اضافه کردن کمی سدیم به رژیم غذایی برای مثال حل کردن پایه سوپ در آب داغ و نوشیدن آن به بهبود این وضعیت کمک می کند.

پس از این چندروز، اغلب مردم احساس خیلی خوبی و مثبتی دارد و سرشار از انرژی هستند. در این مرحله به فردی تبدیل می شوید که به راحتی چربی می سوزاند.

رژیم غذایی کم هیدروکربنات، علی رغم مشکلاتی که ایجاد می کند، همچنین باعث بهبود وضعیت سلامتی به شکل های مختلف می شود:

قند خون در رژیم های کم کربوهیدرات کاهش پیدا می کند

تریگلیسرید کاهش پیدا می کند

کلسترول LDL ( بد یا دارای اثرات بد قلبی عروقی) کاهش پیدا می کند

کلسترول HDL ( خوب یا دارای اثرات خوب قلبی عروقی) افزایش پیدا می کند

فشار خون به شدت بهبود پیدا می کند

مهم تر از همه، رژیم غذایی از کم کربوهیدرات نسبت به رژیم های غذایی کم چربی راحت تر می توان پیروی کرد.

برای کاهش وزن نیازی به گرسنگی کشیدن نیست، اما مدت زمان کاهش وزن به خود فرد بستگی دارد. رژیم های غذایی کم کربوهیدرات همچنین وضعیت سلامتی شما را به شکل های مختلف بهبود می بخشند.

در صورتی که مبتلا به یک بیماری هستید، قبل از انجام تغییرات با پزشک مشورت کنید، زیرا این برنامه باعث کاهش نیاز به دارو می شود. با کاهش کربوهیدرات ها و پایین آوردن سطوح انسولین، محیط هورمونی را تغییر می دهد و بدن و مغز خود را برای کاهش وزن تحریک می کنید.

این کار باعث کاهش شدید اشتها و گرسنگی می شود و از این رو دلیل اصلی ناکامی اغلب افراد در پیروی از روش های کاهش وزن قبلی را از بین می برد. ثابت شده است که این برنامه غذایی ۲ تا ۳ برابر یک رژیم غذایی کم چربی کم کالری باعث کاهش وزن می شود. یکی از

مزیت های دیگر برای افراد کم صبر این است که کاهش اولیه وزن آب خیلی زود ( صبح روز بعد)باعث تغییر شدیدی در مقیاس می شود.

برچسب ها