درمان و اصلاح صورت نامتقارن

می, 2018 بدون نظر مزوتراپی

درمان و اصلاح صورت نامتقارن

کلینیک پریما
۰۲۱۲۲۸۱۵۷۴۹

درمان و اصلاح صورت نامتقارن

 

عدم تقارن صورت زمانی اتفاق می‌افتد که صورت متقارن یا متعادل نباشد. بیشتر ما درجاتی از نامتقارنی را در صورت خود داریم اما قابل توجه نیست. به هر حال، ممکن است این نامتقارنی بسیار مشهود باشد. مشکلات نامتقارنی صورت ممکن است مادرزادی بوده یا بعد از تولد به وجود آید. خوشبختانه، روش‌هایی برای درمان نامتقارنی صورت وجود دارد.

 

صورت نامتقارن به چه معنا است؟

 

اصطلاح نامتقارن بودن صورت صرفاً به این معنا است که اجزای صورت فرد به طور ۱۰۰ درصد تراز نیست، به عبارت دیگر دو طرف صورت کاملاً قرینه هم نیستند. ممکن است گوش در یک طرف سر بالاتر از گوش در طرف دیگر سر باشد یا یک گونه بالاتر از دیگری قرار داشته باشد و چشم‌ها در یک تراز قرار نگرفته باشند. در برخی موارد، بینی، چانه یا فک و حتی ابروهای بیمار ممکن است در یک تراز قرار نگرفته باشند.

 

 علائم

  • یک طرف صورت کوچک‌تر از طرف دیگر است.
  • یک گوش وجود ندارد یا کوچک‌تر از دیگری است.
  • وجود یک زائده کوچک روی گوش
  • عدم رشد کانال گوش
  • دهانی که بیش از حد عریض باشد.
  • وجود استخوان کوچک در گردن یا فک
  • وجود توده در اطراف چشم‌ها

علل صورت نامتقارن

مشکلات دندانی و فک‌ها

اگر دندان‌های فرد مشکل داشته باشند، ناهنجاری‌هایی در صورت ایجاد می‌شود. ارتوپدی دندان – صورت بخشی از دندانپزشکی است که مربوط به تشخیص، پیشگیری و درمان ناهنجاری‌های صورت و دندان که در نامتقارن شدن صورت مؤثر هستند می‌باشد. متخصصین دندانپزشکی می‌توانند با استفاده از بریس‌ها فک، لب و دندان‌ها را مرتب کرده تا تعادل صورت برقرار شود. در برخی موارد، فک به طور صحیح رشد نمی‌کند و باعث ایجاد مشکلات بعدی می‌شود. زمانی که این اتفاق می‌افتد، توانایی‌های فرد در تکلم، خوردن، جویدن، گاز زدن و تنفس طبیعی دچار اختلال می‌شود. نامتقارنی صورت ممکن است در اثر ناهنجاری‌های فک نیز بروز کند.

جهش رشد

ممکن است صورت در دوران بلوغ نامتقارن شود. به طور مثال ممکن است با افزایش سن، فک تقارن خود را از دست بدهد که می‌تواند به این دلیل باشد که زمانی که فرد جهش رشدی پیدا می‌کند، یک طرف فک سریع‌تر از طرف دیگر رشد می‌کند. این عارضه از طریق رادیوگرافی تشخیص داده می‌شود.

میکروزومی همی فاسیال

بیماری دیگر که باعث نامتقارن شدن صورت می‌شود، میکروزومی همی فاسیال است. در صورت ابتلا به این بیماری، نیمه پایینی یک طرف صورت به اندازه‌ای که باید رشد کند، رشد نمی‌کند. برخی افراد ممکن است دچار نامتقارنی خفیف صورت باشند در حالی که برخی دیگر دچار عدم تقارن شدید در صورت هستند. عاملی که همیشه در این بیماری بدون توجه به شدت آن وجود دارد، رشد نامتناسب و ناصحیح گوش و فک پایینی است. شکاف کام اولین نقص مادرزادی صورت و میکروزومی همی فاسیال دومین نقص مادرزادی صورت است.

اقدامات درمانی

 تزریق ژل 

برای اصلاح عدم تقارن‌های جزئی ولی قابل توجه، می‌توان از تزریق ژل استفاده کرد. فیلرها برای برجسته‌سازی برخی قسمت‌های صورت مورد استفاده قرار می‌گیرند تا تقارن صورت بازگردد. نتایج حاصل از تزریق این ژل‌ها دائمی نیست.

بسته به نوع ژل مورد استفاده، برای افرادی که تمایل به انجام عمل‌های جراحی و نیاز به ایجاد تغییرات دائمی در صورت خود ندارند، یا دارای عدم تقارن‌های جزئی در صورت خود هستند، باید از چند ماه تا یک سال بعد دوباره تزریق را تجدید کرد. تزریق ژل غالباً برای درمان عدم تقارن در نواحی اطراف لب‌ها و دهان به کار می‌رود. فیلرها شامل بوتاکس، ژوویدرم و رستالین می‌شود. جوودرم و رستالین معمولاً بهترین نوع ژل برای برجسته‌سازی لب‌ها هستند.

در برخی موارد، ممکن است پزشک چربی را از یک قسمت از صورت یا بدن گرفته و در محل مورد نظر تزریق نماید. به هر حال، مانند فیلرها، اثر تزریق چربی نیز دائمی نیست و باید در فواصل زمانی معین تزریق آن تجدید شود.

 

درمان و اصلاح صورت نامتقارن

پروتزها و برجسته‌سازی

پروتزها و برجسته‌سازی‌ها تهاجمی‌ترین روش برای اصلاح عدم تقارن‌های صورت است و تغییرات زیادی در صورت ایجاد می‌کنند. برای انجام این کار باید پوست، عضلات و بافت چربی دستکاری شده و همچنین ممکن است نیاز باشد که استخوان و غضروف را اصلاح کرده یا با استفاده از پروتزهای سفارشی تغییر شکل ایجاد شود.

 

درمان و اصلاح صورت نامتقارن

عمل زیبایی گوش

یا اوتوپلاستی می‌تواند برای اصلاح عدم تقارن در گوش به کار برده می‌شود. اگر ناترازی آنها فاحش باشد ممکن است این فرایند شامل دستکاری در غضروف برای یک یا هر دو گوش باشد. در حالی که تغییر غضروف یک روش نسبتاً تهاجمی است اما این عمل زیبایی گوش یک روش نسبتاً راحت بوده که دوره بهبود آن نیز کوتاه است.

عمل زیبایی بینی

که یک عمل جراحی شناخته شده برای اصلاح ظاهر بینی و همچنین برای اصلاح عدم تقارن بینی است. ممکن است در صورتی که عدم تقارن در بینی باعث ایجاد اختلال در تنفس شود از نظر پزشکی هم نیاز به انجام عمل جراحی بینی باشد.

گونه گذاری

و اصلاح چانه مؤثرترین روش‌ها برای تصحیح عدم تقارن‌های شدید صورت هستند. برای این کار باید اسکلت و ساختار صورت با استفاده از پروتزها تغییر شکل داده شود. فرم‌دهی چانه به اصلاح عدم تقارن فک‌ها کمک می‌کند. به هر حال، اگر عدم تقارن به دلیل ناترازی بین فک بالا و پایین باشد، ممکن است نیاز به انجام یک عمل غیر زیبایی نیز برای اصلاح نامتقارنی و پیشگیری از بروز مشکلات بعدی باشد.

لیفت صورت

لیفت صورت با سفت کردن پوست و عضلات صورت و برداشتن پوست و چربی اضافی به درمان نامتقارنی صورت کمک می‌کند. روش‌های لیفت عبارتند از لیفت صورت، لیفت ابرو و لیفت چشم‌ها. معمولاً لیفت صورت به لیفت و سفت کردن پوست کل صورت اشاره دارد در حالی که لیفت ابرو و لیفت چشم‌ها همان‌طور که از نامشان مشخص است برای قسمت‌های خاصی از صورت به کار برده می‌شوند. در حالی که بسیاری از مردم از غیرطبیعی شدن ظاهر صورت پس از انجام لیفت صورت واهمه دارند، با وجود روش‌های مدرن و پزشک متبحر می‌توان به نتایج طبیعی دست یافت.

دوران نقاهت و بهبودی

ممکن است به ندرت یک عمل انجام شود و چندین عمل روی صورت انجام شود. به همین دلیل کبودی و تورم ایجاد شده روی صورت بسیار متغیر بوده که برای بیماران قابل‌ پذیرش است. دوران نقاهت و بهبودی بر اساس درد و اختلالات عملکردی مشخص نمی‌شود بلکه به تورم و زمانی که ظاهر فرد به صورت طبیعی بازمی‌گردد بستگی دارد. دو تا سه هفته پس از درمان می‌توانید با احساس راحتی در انظار عمومی ظاهر شده بدون این که هیچ علامتی از انجام عمل جراحی روی صورت شما وجود داشته باشد.

هزینه

متناسب با تعداد و پیچیدگی عمل‌ها و نیاز فردی هر بیمار، اقدامات درمانی برنامه‌ریزی شده و هزینه‌های آن مشخص می‌شود.

 

کلینیک پریما

۰۲۱۲۲۸۱۵۷۴۹

برچسب ها