ابتدا تیپ بدنی خود را بشناسید

آوریل, 2018 بدون نظر رژیم, رژیم درمانی, رژیم لاغری, کاهش سایز, لاغری, لاغری سریع

ابتدا تیپ بدنی خود را بشناسید

کلینیک پریما

۰۲۱۲۲۸۱۵۷۴۹

 

ابتدا تیپ بدنی خود را بشناسید

افراد بسیاری تنها رژیم‌های غذایی سخت را برای کاهش و ا افزایش وزن در پیش می‌گیرند اما متخصصان براین باورند که ابتدا باید تیپ بدنی و نوع چاقی در فرد تشخیص داده شود و سپس رژیم مربوطه برای آنها تجویز گردد.

در ادامه می‌توانید تیپ بدنی خود را با توجه به توضیحات بیابید:

افراد را بر اساس قد، اندازه سرشانه،میزان چربی بدن، شکل تقسیم‌بندی چربی در بدن، درصد عضلانی و برخی حالات اخلاقی به سه دسته زیر تقسیم‌بندی می‌کنند:

اندومورف‌ها:

افراد چاق با در صد چربی بالا در این قسمت قرار می‌گیرند که دارای پوست سفید مایل به سرخ، قد کوتاه، گردن کوتاه وکمربند شانه‌ای باریک می‌باشند و به لحاظ اخلاقی خوش رو، خوش گذران، خوش خوراک و مستعد اختلالات روانی و افسردگی هستند.

اکتومورف‌ها:

افراد بسیار لاغر با اندام کشیده و باریک هستند که دارای حجم عضلانی کم، در صد چربی بسیار پایین، کمربند شانه‌ای باریک بوده و به لحاظ اخلاقی خوش خلق نیستند و کنایه آمیز و نیش‌دار حرف می‌زنند و مستعد ابتلا به اسکیزوفرنی هستند.

مزومورف‌ها:

دارای درصد عضلانی بسیار بالا که بیشترش در ناحیه کمربند شانه‌ای می‌باشند. دارای قد بلند و استخوان بندی درشت بوده و به لحاظ اخلاقی جزء افراد جدّی و با اعتماد به نفس بالا به شمار می‌روند و مستعد ابتلا به بیماری سرع هستند.

البته معدود افرادی هستند که مثل کشتی گیرهای سومو صد در صد اندومورف یا مثل دونده‌های ماراتون صد درصد اکتومورف باشند و به همین دلیل این ویژگی‌ها نسبی هستند و افراد از سه تقسیم بندی بخشی را کمتر یا بیشتر دارند.

عوامل مؤثر بر این تقسیم بندی‌ها ارث و شرایط محیطی است ولی اگر فرد بر اساس فعالیت جسمانی  یا با رعایت رژیم غذایی به بدنی ورزیده و عضلانی رسیده باشد در تقسیم بندی‌ها بر اساس عوامل دیگر (قد و حالات اخلاقی و…) جزء همان گروه (اندومورف با اکتومورف) که از کودکی در آن بوده است  قرار می‌گیرد.

 

و امّا تقسیم بندی افراد اندومورف یا همان افراد چاق به شرح زیر است:

چاقی مردانه (سیبی) یا آندروئیدی:

ترشح هورمون تستوسترون در مردان سب

ب می‌شود که آقایان ران و باسن کوچک‌تری نسبت به بانوان داشته باشند و چاقی آن‌ها بیشتر در نواحی شکم باشد. در اکثر مردهای فربه چاقی در ناحیه شکم مشاهده می شود. عوارض این نوع چاقی دیابت نوع ۲ و بیماری‌های قلبی و عروقی مانند تنگی عروق، چربی بالای خون و فشار خون بالاست. به همین دلیل است که سکته‌ها و ایست‌های قلبی در آقایان به خصوص در سن‌های بالاتر بیشتر دیده می‌شود. در زنان و در سنین بالاتر به دلیل بروز یائسگی(زادبس) هورمون تستوسترون ترشح می‌شود و زنان در این تقسیم بندی قرار می‌گیرند.

چاقی زنانه (گلابی) یا ژیکنوئیدی:

در زنان به دلیل ترشح هورمون‌های استروژن و پروژسترون نواحی لگن باسن بالای  ران‌ها و بازویشان چاق می‌شود. می‌توان گفت این نوع چاقی کاملآ برخلاف چاقی آقایان است. تصور بر این است که تجمع بیشتر چربی در این نواحی با عملکرد باروری زن ارتباط دارد تا انرژی مورد نیاز با عملکرد باروری و شرایط رشد جنین در آن‌ها فراهم شود. چربی‌های ناحیه ران و باسن به انسولین حساس بوده و پس از خوردن یک وعده غذای پرچرب این سلول‌ها با سرعت بالایی مولکول‌های چربی را جذب و در خود ذخیره می کنند و چربی‌ها را از خون محو کرده و از تبدیل آنها به LDL  جلوگیری می کند و به همین دلیل است که بیماری‌های قلبی عروقی در زنان کمتر دیده می‌شود.

چاقی مستطیلی (تخم مرغی) یا الگوی میانه:

این نوع از چاقی ترکیبی از هر دو چاقی است و در این نوع چاقی چربی‌ها در تمامی نواحی بدن پخش می‌شوند و تا حدّی بدن به شکل مکعب مستطیل در می‌آید.این الگو در زنان و مردان دیده می‌شود.

 

جهت دریافت رژیم غذایی با ما در تماس باشید

کلینیک پریما

۰۲۱۲۲۸۱۵۷۴۹

برچسب ها